Hamilelerde Dalış

 

Gebe kadınların dalış yapmaları ve bunların sonuçları hakkında elde yeterli veri bulunmamasına rağmen ortak kanı bunun zararlı olduğudur.Gebe kadınlar ne yazık ki scuba diving (tüplü dalış) aynı zamanda da serbest dalış yani tüpsüz (skin diving) dalış yapmamalıdırlar.Bu güzel zevke geçici bir süre ara vermek zorundalar (yaklaşık 9 ay 10 gün kadar) nedenlerini basitçe izah edersek;


-Dalış kıyafetleri (en esnek ve ince olanları bile) karına baskı yaparak rahatsızlık yaratabilmektedirler, Bele takılan ağırlık kemerleri zaten yeterince yük binmiş olan iskelet sistemine takma ve çıkarma sırasında sıkıntı yaratabilir, suda bu işlemi yapmak bile bunu gerektiği kadar kolaylaştırmamaktadır. Ağırlık kemerleri acil durumlarda daha ciddi sorunlar yaratmakta, karın şişliğinin üzerine yerleştirilen kemerler acil bir durumda rahatça atılamamakta, altına yerleştirilen kemerler ise kendiliğinden kayarak anne ve bebeğin yaşamını tehlikeye sokabilmektedir.


Gebelikte hareket kabiliyeti azalmıştır bu da çeşitli kazalara yol açabilir, suya giriş ve de tekneye çıkışta yaşanacaklar en basitleri olabilir. Dalış sırasındaki burun açma, gebelik sırasında oluşan sıvı birikimi yüzünden boğazda ve burunda şişmeler yüzünden zorlaşacak ve sorun olacaktır. Karın içinde bebeğin büyümesi ve göğüs kafesine baskı yapması solunumu güçleştirecektir, performans düşecektir.


Gebelikle (özellikle ilk aylarda) beraber bulantılar oluşabilecek, teknede bu bulantılar artacaktır, hele su altında bu daha dramatik olabilir, gebelikte büyüyen rahmin mideye baskı yapması sindirimi güçleştirir ve yemeklerin veya mide asidinin ağza gelmesine neden olabilir, su altında bunu yaşamak veya kusmak ise gene ciddi sonuçlar doğurabilir. Vurgun tabir edilen durumla (dekompresyon hastalığı) karşılaşıldığında ise annenin basınç odasında yüksek oksijen basıncı ile tedavi edilemeyeceği gerçeğidir. Çünkü yüksek basınç ve yüksek oksijen düzeyi sakat doğumlara yol açmaktadır.


Normal zamanlarda bir sağlık problemi oluşturmayacak kadar oksijensiz kalmak (hipoksi) ki en basiti tuzlu suyun ciğerlere kaçması sonucu oluşur, gebelerde sorun yaratabilmektedir.
Gebelerde oluşan ödemler gaz atımını azaltarak dekompesyon ağrılarına sebep olabilmektedirler.


Yaşanacak her hangi bir sorunda SORUNU ÇÖZEBİLECEK İLAÇ KULLANIMI gebelik yüzünden ilaç kullanımı kısıtlanacağından veya kullanılamayacağından dolayı anne veya bebek hayatını tehlikeye sokan durumlar oluşabilecektir.


Serbest dalış bile bebek gelişimi üzerine etkili olabilmektedir. Bu durumdan serbest dalışlarda da oluşabilen kabarcıklar, soğuk stress ve daha önemlisi çeşitli nedenlerle görülen hipoksi sorun yaratmaktadır. Erken doğum olayı görülebilmektedir.


Gebelik sırasında dalış sakıncalıdır, gebe olduğunu bilmeden yanlışlıkla dalış yapmak, gebeliği sonlandırmak için yeterli bir neden değildir. Bu durumda koşullar gerekli testlerle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilerek karara bağlana bilinir.


Kısacası bu zevki başka bir zevkle değiştirmek-geçici bir süre için (bebek sahibi olmanın zevkiyle) daha faydalı ve de keyiflidir. Her şeyi bir arada yaşamak gibi bir zorunluluğunuz yok, dalış keyfinize doğumdan sonra devam edebilirsiniz.


Normal doğum sonrası uterus normal boyutuna erişip, kanamalarınız bittiğinde ki bu yaklaşık 4-6 haftayı bulacaktır, sizi takip edip doğumunuzu yaptıran kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızın da onayını aldıktan sonra tekrar dalabilirsiniz.


Sezaryen ile doğum yaptıysanız ve yara yerinizde bir sorun kalmadıysa kanamalarınızda kesildi ise buda gene 4-6 haftayı bulacaktır ve yine sizi takip edip doğumunuzu yaptıran kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızın da onayını aldıktan sonra tekrar dalabilirsiniz.
 
Ahmet Goksel
Jinekolog Opr Dr.

Overcast Clouds

8.82°C

İbrice

Overcast Clouds
Humidity: 86%
Wind: ENE at 4.35 M/S